Hogyan folytass valamit, ha elfogyott a kezdeti lendület?
- Vajnai Melinda
- Apr 3, 2018
- 3 min read
Mit lehet tenni, hogy túllendülj a holtponton? Sőt, a holtpontokon? Mert abban biztos lehetsz, hogy nem egy van.

Megfigyelted már magadon, hogy sokszor nem is azzal van a baj, hogy belevágj valamibe, hanem az, hogy kitarts? Legtöbbször össze tudsz szedni annyi energiát, hogy elkezdj egy fogyókúrát, hogy letedd a cigit (nagyon könnyű, akár naponta megteheted), vagy hogy megtanulj egy új készséget. Elég, ha vidáman ébredsz, ha úgy érzed, hogy most lett eleged, vagy kedvet kaptál egy barátodtól.
A gond egy hét, két hét, esetleg hónapok után kezdődik – embere válogatja. Eljön az a pillanat, amikor kifogyunk a lendületből, már kezdjük megszokni az újdonságot, előjönnek a kényelmetlenségek, a megszokás, a jól berögzült szokások, és abbahagyjuk az egészet.
Néhány tipp, ami nekem bevált:
Keress indokokat! Csak akkor alakíthatsz ki magadnak egy új szokást, ha motivált vagy. Ehhez pedig szükséges, hogy felsorold magadnak, miért is lesz neked jó az, amit csinálni szeretnél. Hasznos lehet, ha ezeket a gondolatokat papírra veted, és amikor csökken a lendület, előveszed őket.
Elengedhetetlen, hogy a mikrokörnyezeted támogasson

Ha elhatározod, hogy belevágsz valamibe, akkor szükséged van támogatásra. Ez lehet, hogy rettentően triviálisan hangzik, de nem az! Egy ismerősöm mesélte, hogy ki akart próbálni egy extrém sportot, a barátai pedig közölték vele, hogy ez neki úgysem fog menni. Kérdem, ha ilyen barátai vannak, minek neki ellenség?! Mondanom sem kell, hogy az illető két alkalom után nem ment többet edzésre. Ha a közvetlen környezet nem ad neked érzelmi támaszt, akkor nagy eséllyel feladod. (Persze fontos, hogy felfogd azt is, nem a környezeted feladata téged kitartásra nevelni.)
Életmód tanácsadás – szakember bevonása Bármibe is vágsz bele, nagyon jól jön, ha kikéred a témában jártas ember véleményét. Legyen szó orvosról, dietetikusról, edzőről vagy tanárról, nagyon sok nehézségtől kímélheted meg magad, és annak is nagy az esélye, hogy nem jutsz zsákutcákba.
Figyelj magadra! Ha tudatosan és kritikusan szemléled magad, akkor pontosan tudni fogod, hogy mikor és miért gyengülsz el. Hogy ezt elkerüld, változtass néha a napi rutinodon! Figyeld meg, hogy mennyi energiát ad majd, ha robot üzemmód helyett megleped magad valami váratlannal. Olyan apróságokra gondolok, hogy ha eddig X úton mentél a munkahelyedre, akkor néhány napig válassz másikat. Csavarj egyet az étrendeden! Másik kézbe vedd a telefont, ha beszélsz valakivel. Ne böngészd a hírfolyamodat, amikor a metrón utazol. Bármit kitalálhatsz, ami eltér a megszokottól.
Alakíts ki jutalmazó szokásokat magadnak. (Persze csak egészségeseket!) Mégis sikerült rávenned magad arra, hogy ne egyél meg egy hamburgert fogyókúra idején? Elmentél futni, pedig úgy vonszoltad ki magad a házból? Megálltad, hogy lenyúlj egy cigit valakitől? Szuper! Jutalmazd meg magad! Találj valamit, ami elégedettséggel tölt el, ha sikeresen túljutottál egy mélyponton, és alakíts ki ebből szokást.
Köss fogadást! Ez egy trükkös motivációs fogás, de sokaknál hatékony. Fogadj olyan időintervallumra, ami után van esélyed arra, hogy az újdonság beépüljön az életedbe.
Bocsáss meg magadnak! Fontos, hogy ha nem tudod magad összekaparni, elgyengülsz vagy nagyon fáradt vagy, elfogadd a helyzetet. Felesleges lenne emiatt ostorozni magad. Ha szimplán kimerült vagy, esetleg rosszul érzed magad, ne tetézd ezt feleslegesen. Teljesen rendben van, ha egyszer-egyszer kihagyod az edzést, a táncórát, véletlenül elszívsz egy cigit, vagy inkább a kanapét választod, mint a szigetkört. Pár nap múlva folytasd, ahol abbahagytad. Nem vagy hülye, tudni fogod, ha önmagadat akarod becsapni… És ha így alakulna, vesd be a fenti tippek valamelyikét!
+ 1: Légzésfigyelés 5 percig.
Tölts rövid, pár perces légző gyakorlatokkal kis időt egy csendes, lelassult létben, ami után – mint egy kellemes zuhanyzás -, felfrissülsz. Legtöbbször átlendít a holtponton.
Comments